Fotograf na svadbu – tipy pri výbere a rozhodovaní

Svadobný fotograf Daniel Sabol

Úvod

V tomto článku si prejdeme jednotlivé body podľa čoho si vybrať svadobného fotografa, ktorý bude vyhovovať práve vám.

1. Prezrite si fotografie z celej svadby
Drvivá väčšina fotografov ma na svojej stránke iba výber tých najlepších fotografií zo svadby. Niekedy majú dokonca vo svojej galérii iba portrétne fotografie. Svadba je síce o Vás dvoch, ale svadobný deň je rozdelený do viacerých častí, ktoré je dôležité mať zachytené. Preto sa nerozhodujte iba na základe portrétnych fotografií, ktoré sa veľakrát fotia až v iný deň ako je deň svadby.
Prezrite si hlavne fotografie z obradu a hostiny, práve tie zachovávajú atmosféru vášho veľkého dňa. Nebojte sa vypýtať si fotografie od fotografa, ideálne z celej svadby. Tam uvidíte, či si fotograf dokáže udržať svoju úroveň počas celej svadby.

2. Pýtajte sa
Z mojej skúsenosti fotografa viem, že svadobné fotografie odrážajú spoluprácu medzi fotografom a svadobčanmi. Ak sa ženích a nevesta cítia pri fotení uvoľnene vidno to aj na kvalite fotografií. To isté platí aj opačne. Preto sa pýtajte akým štýlom fotograf fotí, či je ten typ, ktorý vám bude diktovať pózy zaradom alebo to nechá na vás. Takisto, či je ochotný riadiť sa vašimi predstavami o fotkách alebo to bude robiť iba podľa seba.
Predstavte si, že fotograf odbehne na 2 hodiny zo svadby, lebo jeho fotoaparát sa pokazil a musí ísť zohnať druhý. Technika nie je zárukou dobrých fotiek, ale opýtajte sa, či fotograf vlastní aj záložný fotoaparát a objektívy.
Overte si dopredu, čo všetko je zahrnuté vo svadobnom foto balíčku. Pozrite si počet fotografií, či sú aj upravené, na akom médiu vám ich fotograf odovzdá a čas od kedy a do kedy bude na svadbe. V prípade, že chcete fotiť svadobné portréty v iný deň opýtajte sa, či je to možné a za aký príplatok.
Štandardom je, že fotograf spisuje aj zmluvu o dielo, ktoré vám dáva záruku, že sa podmienky nebudú meniť.

3. (Ne)pozerať na cenu
Na fotografovi a kameramanovi by sa na svadbe nemalo šetriť. Svadobný deň zbehne rýchlo, zopár dni a týždňov vám v hlave ostanú krásne spomienky na svadbu. Avšak po rokoch manželstva vám svadbu pripomenú práve fotografie alebo video. Avšak, často sa stáva, že rozpočet proste nepustí a musíte hľadať kompromisy.
Uznávaní fotografi si pýtajú viac ako je priemer, tam máte záruku, že fotky budú krásne a vy budete spokojní.
Ak takýto rozpočet nemáte skúste sa poobzerať po fotografoch, ktorí nie sú až tak zabehnutí. Lacný fotograf neznamená, že fotky musia byť zlé. Tu však treba prihliadať najmä na referencie jeho bývalých klientov. 
Záver
Je na vás, ktorú variantu si vyberiete. Je dobré opýtať sa otázky napísané vyššie. Získate prehľad o danom fotografovi a to vám môže pomôcť pri rozhodovaní.